Pozoruhodné knihy - internetové knihkupectví
KNIHY PRO VÁS SHÁNÍME, VYKUPUJEME A ZASÍLÁME KAMKOLIV

Přihlášení - Registrace

Pozoruhodné knihy Dárkové předměty Obchodní podmínky Kontakt


Védy, Upanišady a Bhagavadgíta

Védy, Upanišady a Bhagavadgíta
Sri Chinmoy
Rok vydání:2010
Vydavatelství:Madal Bal
ISBN:978-80-86581-44-6
Stran:211
Skladem:poslední kusy
Kategorie:Historie, filozofie
Meditace, mystika
Náboženství a mytologie
Kód:S03922
Podobné knihy:Lucy Heartfilia Swimsuit Sexy Anime Figure


Sleva 7% - z ceny 299,00 Kč s DPH
Nová cena 278,00 Kč s 10% DPH


kusů

Jinak bude jeho nevyhnutelnou odměnou nevýslovné zklamání.
V Gítě je osmnáct kapitol. Každá kapitola odhaluje učení určitého druhu Jógy. Jóga je tajný jazyk člověka a Boha. Jóga znamená "jednotu" - jednotu konečného s Nekonečným, jednotu tvaru s Beztvarým. Jóga odhaluje nejvyšší tajemství: člověk je zítřejší Bůh a Bůh je dnešní člověk. Jógu je nutné praktikovat pro dosažení Pravdy. Pokud tomu tak není, bude hledající velice zklamán. Stejně tak o realizaci Boha musí člověk usilovat kvůli Bohu.
Gíta je jedinečná. Je to Písmo všech písem. Proč? Protože říká světu, že čistý cit a pravá oddanost mohou snadno běžet bok po boku s pevnou filozofií a dynamickým odpoutáním.
Gíta je epizoda šesté knihy Mahábháraty. Mahábhárata znamená "Velká Indie", "Vznešená Indie". Tento jedinečný epos je šestkrát větší než Ilias a Odyssea dohromady. Mahábhárata je udivující ve své velikosti a ohromující ve svých myšlenkách. Hlavní příběh se točí kolem obrovského soupeření mezi dvěma stranami královských bratranců. Jablkem sváru je království zděděné po předcích. Toto soupeření nakonec končí velkou bitvou nazvanou bitva u Kurukšétry.
Bhagavad gíta: Píseň transcendentální duše
Jestliže studuje základní upanišady a zároveň chce žít Pravdu, kterou tyto upanišady ztělesňují, bude moci spatřit tvář Božskosti a srdce Skutečnosti.
Pokud chce hledající zahlédnout pravdu, světlo, mír a blaženost, musí pilně studovat těchto sto osm upanišad. Pokud chce opravdový, ryzí hledající získat z upanišad nesmírné světlo, potom musí studovat třináct základních upanišad.
Podle indické tradice bývalo kdysi tisíc sto osmdesát upanišad. Každá pocházela z jedné větve véd, neboli šákhá. Z nich dostalo vlastní podobu dvě stě upanišad a z těchto dvou set jich lze nyní vysledovat sto osm.
Upanišady nám říkají, že existují dva druhy poznání: vyšší poznání a nižší poznání. Vyšší poznání je parávidjá a nižší poznání je aparávidjá. Vyšším poznáním je objevení duše. Nižším poznáním je naplnění bezpočtu požadavků těla.
Upanišady: Koruna duše Indie
Védy jsou univerzální, proto si je může přisvojit Západ stejně jako Východ. Velký americký filozof Thoreau řekl o védách velmi významnou věc: "Úryvky, které jsem z véd četl, na mne zapůsobily jako světlo vyššího a čistšího světelného zdroje, popisujícího vznešenější směr prostřednictvím čistší roviny, prosté detailů, jednoduché a univerzální. Védy obsahují hmatatelný dotek Boha." Nepochybně je to tak.
Současný lidský život není ničím jiným než nekončící sklíčeností. Uniknout z pasti sklíčenosti je téměř nemožné. Jadžurvéda nám nabízí řešení: "Ten, kdo vidí veškeré bytí uvnitř Já a Já ve veškerém bytí, neupadne do pasti zničující a oslabující sklíčenosti."
Védy ztělesňují intuitivní vize, božské zážitky a život osvěcující skutečnosti. Musíme vyjít z moře nevědomosti a vstoupit do moře poznání. Rgvéda nás inspiruje a říká: "Čluny Pravdy vezou lidi dobrých skutků přes oceán nevědomosti." (Rgvéda IX.73.1)
Védy jsou nejstarší posvátná písma v knihovně vědomě se vyvíjejícího lidstva. Ke čtení véd pro svůj vlastní vědomý vývoj se můžeme nechat inspirovat povzbuzením Maxe Müllera: "Tvrdím, že pro každého, kdo dbá sám o sebe, kdo se zajímá o své předky, o svou historii a o svůj intelektuální vývoj, je studium védské literatury nepostradatelné."
Védy: První volání Nesmrtelnosti
Sebrané komentáře byly nejprve publikovány v německém překladu jako Veden, Upanishaden, Bhagavadgita: Die drei Äste am Lebensbaum Indiens (Munich, Eugen Diederichs Verlag, 1994) a potom v angličtině pod názvem Commentaries On the Vedas the Upanishads & the Bhagavad Gita, The Three Branches of India"s Life-Tree (New York, Aum Publications, 1996)
Kniha je jak vynikajícím úvodem pro čtenáře, kteří k tomuto tématu přistupují poprvé, tak i řadou osvěcujících meditací pro ty, kteří jej dobře znají.
Pojetí Sri Chinmoye je jasné a praktické a zároveň zkoumavé a bohatě poetické.
Tyto přednášky byly původně předneseny na amerických univerzitách a vysokých školách počátkem sedmdesátých let.
- k Védám, Upanišadám a Bhagavadgítě.
Kniha přináší komentáře Sri Chinmoye ke starověkým písmům, která jsou základem hinduistické duchovní tradice
Tři větve stromu života Indie

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku