Pozoruhodné knihy - internetové knihkupectví
KNIHY PRO VÁS SHÁNÍME, VYKUPUJEME A ZASÍLÁME KAMKOLIV

Přihlášení - Registrace

Pozoruhodné knihy Dárkové předměty Obchodní podmínky Kontakt


Královské dílo za Jiřího z Poděbrad a dynastie Jagellonců I.

Královské dílo za Jiřího z Poděbrad a dynastie Jagellonců I.
Jiří Kuthan
Rok vydání:2010
Vydavatelství:Togga
Stran:616
Skladem:poslední kusy
Kategorie:Historie, filozofie
Náboženství a mytologie
Kód:S03494


Sleva 10% - z ceny 1 490,00 Kč s DPH
Nová cena 1 341,00 Kč s 10% DPH


kusů

978-80-7308-313-7
Obsah:
Jemu i stavební a objednavatelské činnosti šlechty je věnován tento svazek.
Přestože možnosti Jiřího z Poděbrad i Vladislava a Ludvíka Jagellonského byly ve srovnání s jejich předchůdci na českém královském trůně velmi omezené, stalo se královské dílo v českých poměrech znovu velkým vzorem a příkladem.
Řada desetiletí, kdy vládli dva králové z rodu Jagellonců - Vladislav a Ludvík, byla v zemích Koruny české obdobím trvalého vzrůstu uměřeného blahobytu, jehož plodem byl i pozoruhodný rozmach stavební činnosti. Značného rozsahu nabyly i objednávky uměleckých děl.
I díky královskému dílu doby jagellonské se Praha i celé české země opět vřadily mezi významná kulturní centra alespoň v rámci střední Evropy.
Podobně, jako byl kdysi za Karla IV. do Prahy povolán Petr Parléř, přišel za Vladislava Jagellonského na Pražský hrad Benedikt Ried, jehož dílo nesporně patří k vrcholným projevům architektury té doby v celé střední Evropě.
České země tehdy, málo platné, stály na okraji dění, ale Praha měla nakonec i v těchto dobách štěstí.
Léta Jiřího z Poděbrad a jeho nástupců z jagellonské dynastie - Vladislava a Ludvíka, byla za Alpami v Itálii dobou velkého rozkvětu renesančního umění, velkolepý byl rozmach umělecké tvorby v bohatých městech v Nizozemí.
Vladařské dílo českých knížat a králů sehrálo v následujících staletích namnoze podstatnou úlohu, výrazně se vepsalo do podoby českých zemí i dalších krajin, které čeští panovníci ovládali.
Už první knížata z rodu Přemyslovců položila základy českého státu, uvedla křesťanství do naší země a zařadila český národ do společenství kulturních národů křesťanské Evropy.
Král a šlechta

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku