Cesty mezi světy - internetové knihkupectví

Cesty mezi světy

KNIHY PRO VÁS SHÁNÍME, VYKUPUJEME A ZASÍLÁME KAMKOLIV

Přihlášení - Registrace

Pozoruhodné knihy Dárkové předměty Obchodní podmínky Kontakt


Drsný střed Evropy 2

Drsný střed Evropy 2
Zdeněk Čech, Michael Borovička, Jan Kadlec, Martin Pitro, Petr Vokáč
Rok vydání:2009
Vydavatelství:Daranus
Stran:256
Skladem: na dotaz
Kategorie:Beletrie, matematika, různé
Historie, filozofie
Náboženství a mytologie
Kód:S02961
Podobné knihy:Dílo William Shakespeare doplněné vydání (v kazetě)
Treblinka slovo jako z dětské říkanky
O copatých mniších, šibalech a nevěrných manželkách - příběhy ze staré Indie
Jméno růže


Sleva 7% - z ceny 299,00 Kč s DPH
Nová cena 278,00 Kč s 10% DPH



Po bitvě pyskatý císař Leopold povýší Kaplíře ze Sulevic na polního maršálka za to, že dokázal ubránit Vídeň a s ní i svět kříže, venkovských kapliček, kostelíků, kostelů a katedrál...
V té chvíli vyrazí z Vídně do boje ti, kteří se ještě drží na nohou. A nepřítel prchá. Pohroma tureckých vojsk je úplná, drtivá a nevídaná, poražení přijdou o celý tábor, o všechna děla a zápasí už jen o život.
Bitva je tvrdá a velmi dlouhá. Málokteré střetnutí je v Evropě tak osudové jako tohle a na obou stranách to lidé chápou. Rozhodnutí padne až odpoledne, kdy císařská pěchota s podporou rejtarů rozrazí turecký střed. Poláci na pravém křídle rozšavlovali Tatary a vpadnou Turkům do boku. Vojska vezíra Kary Mustafy se začínají drolit. Potom se hroutí. Němečtí a polští pěšáci vtrhnou Turkům do jejich stanového města.
Křesťanští spojenci zahájí boj 12. září 1683 a útočí nezvykle už před ránem. Veliký vezír vyšle proti nastupujícím vojskům to nejlepší, co má, především janičáry a sipáhijskou jízdu. Slabší sbory žene k úderu na Vídeň, aby se obležení nezmohli na výpad.
Poláci vedení králem Sobieským dorazí k Dunaji počátkem září a je jich dvacet pět tisíc. S Poláky a s pomocnými sbory z říše má už habsburská armáda dost sil, aby vytáhla do bitvy s Turky, byť má Kara Mustafa stále značnou převahu.
Pevnost je v kleštích už osm týdnů. Kaplíř velí každou noc vystřelit světlice ze svatoštěpánského chrámu. Daleko vzadu za tureckým ležením musejí všichni vidět, že Vídeň bojuje z posledních sil a zoufale prosí o pomoc.
Děla duní skoro pořád a stárnoucí Kaplíř je u konce sil. Nesmí udělat chybu. Musí bleskově rozeznat, z jakého směru jde největší hrozba, a spánku se vyhýbá jako morové ráně. Město už dlouho nevydrží. A příští rok zjara vyrazí Turci do Čech.
Kaplíř ze Sulevic by možná už křesťanskému nepříteli město vzdal, pokud by měl záruku slušného zacházení, ale tahle válka je jiná. Veliký vezír Kara Mustafa je strašný soupeř: dokázal znovu povznést rozklížený sultanát, dát mu skvělou armádu a je to člověk bez citu, vždyť jak jinak by své zajatce mohl dát zaživa stahovat z kůže? Co udělá s ním, s Kaplířem, když Vídeň padne? Dá ho umučit, nebo ho do Cařihradu pošle v kleci?
Na západě obsazují Francouzi Alsasko a Lucembursko, protože je teď v říši nemá kdo bránit. Francouzský král Habsburky nenávidí a Turky jako by bral za své spojence.
Ve službách Kary Mustafy jsou inženýři z Francie a patří k nejlepším na světě. Školu jim dal velký stavitel pevností Vauban a dobře vědí, jak budovat hradby, ale taky jak je ničit. Z Vídně navíc zbývá už jen chomáč úpěnlivého vzdoru, smrti a krve. Polovina posádky padla a dělostřelba, oheň a nemoci připravily ve městě o život přes dvacet tisíc lidí.
Velitel Vídně von Stahremberk klesne v palbě a vojáci ho těžce zraněného nesou na lůžko. Po Stahremberkovi přebírá velení český důstojník Kaplíř ze Sulevic. Co na tom, že musí současně řídit i věčný boj s požáry?! Veliký vezír Kara Mustafa vystaví městu na dohled uťaté hlavy zajatců. Tak jako před lety císař hlavu jeho, Kaplířova děda, v Praze na mostecké věži.
Nepřátelští zákopníci se jako krtci ryjí v zemi a každým dnem jsou blíž vídeňským hradbám. Občas se Turci pokusí o zteč, někdy klamně, jindy doopravdy, občas se obránci vytasí s protiztečí. Někde se už hradby mění v suť a dělostřelba v ní vytlouká cesty pro nástup janičárů. Když město padne, dostane je podle tureckých zvyků vojsko na tři dny v plen...
Do té doby může ale Vídeň vykrvácet. Kara Mustafa dobývá město hned od začátku tvrdě. Má sto sedmnáct děl, mnohá z nich těžká - obléhací. Koule, žhavené v plamenech dočervena, létají se svistem přes hradby a s ohněm skoro bez ustání zápolí Kaplířovi hasiči.
Když tohle tažení začalo, stálo proti Turkům v poli u Prešpurku třicet pět tisíc císařských vojáků, v evropských poměrech armáda jako hrom, ale proti Mustafovým sborům maličká. Bitvu si s Turky dovolit nemohla, musela se dát na ústup. Nechala část pěchoty ve Vídni a pochodovala na západ v naději, že spojenci jí snad přece jen dorazí na pomoc.
Kara Mustafa ví, že ho tlačí čas. Obléhá Vídeň od července, ale do zimy před ní zůstat nemůže.
Turecká přesila je obrovská a Vídeň musí padnout! Velký vezír Kara Mustafa to přece sultánovi slíbil.
Ukázka z knihy:
Na obě knihy volně naváže dvoudílná publikace Potlučený lev, jež beletristicky zpracovává příběhy z moderních českých a dílem i evropských dějin.
například že český velitel zachránil roku 1683 před Turky Vídeň, s kým se milovala Kateřina Zaháňská čili "paní kněžna z Babičky" či jaké bylo tajemství svobodných zednářů v Čechách.
Také tento díl je vyzdoben mnoha ilustracemi a doplněn časovými osami a obsáhlým rejstříkem. Historické příběhy nabízejí i mnoho méně známých faktů:
Tentokrát je obdobně čtivou a akční formou pojednáno období 15.-19.století.
Druhý díl historické řady navazuje svými 24 historickými příběhy na první díl.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku