Cesty mezi světy - internetové knihkupectví

Cesty mezi světy

KNIHY PRO VÁS SHÁNÍME, VYKUPUJEME A ZASÍLÁME KAMKOLIV

Přihlášení - Registrace

Pozoruhodné knihy Dárkové předměty Obchodní podmínky Kontakt


LIFE (ŽIVOT) anglicky

LIFE (ŽIVOT) anglicky

is a writer and TV producer whose work has appeared in National Geographic, Audubon, and International Wildlife.
The editor Christine Eckstrom
Exhibits of his photographs have been shown at major museums in Paris, Milan, Tokyo, New York, Madrid, and Amsterdam.
has been hailed as one of the great nature photographers of our time. For the past two decades he has documented wildlife and our relationship with nature in environments from the Amazon to Antarctica.
Dutch-born Frans Lanting
He made pilgrimages to true time capsules like a remote lagoon in Western Australia, spent time in research collections photographing forms of microscopic life, and even found ways to create visual parallels between the growth of organs in the human body and the patterns seen on the surface of the earth.
In the year 2000, world-renowned wildlife photographer Frans Lanting set out on a personal journey to photograph the evolution of life on earth.
A remarkable photographic exploration of life on earth
Home sweet home
Frans Lanting je obdařen neuvěřitelným darem fotografického mistrovství, které nám umožňuje podívat se na geometrickou krásu ve zdánlivém chaosu přírody způsobem, který jsme ještě nikdy v životě nespatřili.
Výsledkem jeho práce je tato úchvatná obrazová kniha o naší planetě, zachycují překrásnou rozmanitost, která nás všechny obklopuje.
Trávil mnoho času vytvářením sbírky mikroskopických forem života a dokonce našel způsob, jak vytvořit vizuální srovnání růstu orgánů v lidském těle a procesy na povrchu Země.
Vydal se do skutečných časových kapslí, jakou je vzdálená laguna v západní Austrálii.
Světově uznávaný renomovaný fotograf divoké přírody Frans Lanting vyrazil v roce 2000 na osobní cestu, s cílem pořídit snímky evoluce života na Zemi.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku