Cesty mezi světy - internetové knihkupectví

Cesty mezi světy

KNIHY PRO VÁS SHÁNÍME, VYKUPUJEME A ZASÍLÁME KAMKOLIV

Přihlášení - Registrace

Pozoruhodné knihy Dárkové předměty Obchodní podmínky Kontakt


Devatenáct set osmdesát čtyři 1984 George Orwell

Devatenáct set osmdesát čtyři 1984 George Orwell
Novinka

George Orwell
Rok vydání:2020
Vydavatelství:Argo
ISBN:978-80-257-1479-9
Stran:272
Skladem: na dotaz
Kategorie:Emoce, podvědomí, sebepoznání
Motivace, úspěch, propagace
Beletrie, matematika, různé
Historie, filozofie
Kód:110225
Podobné knihy:Peníze a zákon přitažlivosti
Poznej svou duchovní sílu
Sto kroků ke štěstí
Sedmero zákonů štěstí - tibetská typologie v lásce a zaměstnání
Aladinův princip


Sleva 11% - z ceny 279,00 Kč s DPH
Nová cena 248,00 Kč s 10% DPH




Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí.

Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník.

Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu.

George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní.

V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa.

Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové.

Jedno z nejznámějších děl světové literatury našeho storekého pojí v sobě prvky společensko-politického a vědecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistické diktatury, která v roku 1984 ovládá všecko, vrací lidské myšlení.

V centru románu jsou osudy čestného, citlivého a uvažujícího jedince (Winstona Smitha), který se vzepře systému, za což platí krutou daň. Orwell touto knihou už v roku 1948 ukázal světu vizi, která se stala realitou.

984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. "Anti-utopie" má i svého "antihrdinu": je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

Životní úroveň v Oceánii je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úředníci přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu.

Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku