Cesty mezi světy - internetové knihkupectví

Cesty mezi světy

KNIHY PRO VÁS SHÁNÍME, VYKUPUJEME A ZASÍLÁME KAMKOLIV

Přihlášení - Registrace

Pozoruhodné knihy Dárkové předměty Obchodní podmínky Kontakt


Mocenská posedlost

Mocenská posedlost
František Koukolík
Rok vydání:2010
Vydavatelství:Karolinum
Stran:280
Skladem: na dotaz
Kategorie:Historie, filozofie
Motivace, úspěch, propagace
Psychologie, psychoterapie, psychiatrie
Kód:S03380
Podobné knihy:Úzkost a její smysl
Přijmout bohatství života
Cesta císařovny manuál úspěšné ženy


Sleva 7% - z ceny 260,00 Kč s DPH
Nová cena 242,00 Kč s 10% DPH



978-80-246-1825-8
Obsah:
V důsledku této geniální stupidity by lidský druh v dějinách života mohl být prvním druhem, jenž se z nich díky svým evolučně kódovaným vlastnostem a kulturnímu vývoji, možná že dokonce neúmyslnou chybou, omylem, činem skupiny politických a/nebo náboženských fanatiků vyřadí sám, ač měl dost informací k tomu, aby se tak nestalo.
To je rovněž metaforický pojem označující střet mezi evolučně selektovaným paleolitickým mocenským schématem řešícím konflikty válkou, a kulturně selektovaným humanitním potenciálem lidského druhu včetně kritického myšlení.
Neboť čím víc jsou elity mocensky posedlé a ne-elity zdebilizované, tím vyšší je pravděpodobnost, že spustí Darwinova past.
Jestliže se tak chovat budou, pak se přes veškerou vědeckou a technickou genialitu a sofistikovanost, náboženská a ideologická "zdůvodnění", geopolitické analýzy a dokonalou propagandistickou mašinerii zachovají stupidně.
To je historicky kratičký okamžik, v němž se úzké skupiny v mocenských elitách nejmocnějších států, případně jen jedinci odpovídající za přípravu a spuštění války, budou či nebudou chovat dle paleolitického mocenského schématu.
Mocenské elity vlastní jaderné zbraně. Soutěž o zdroje, například o energii, suroviny a pitnou vodu, se zostřuje a prohlubuje. Lidský druh se dostal do zlomového období, které jsem označil metaforickým pojmem Darwinova mez.
Jsme však v nové situaci.
Evoluce, jejíž "síly" se objektivitou podobají gravitaci, totiž nepřestává působit proto, že o ní nevíme, vědět nemůžeme, nesmíme nebo nechceme.
Tak může debilizace propůjčovat pocit harmonie, "světa v pořádku", jenž je stejně subjektivně reálný, jako je objektivně iluzorní.
Debilizace totiž omezuje bolestnou kognitivní disonanci, vznikající například nesouladem mezi tím, co pozorujeme a chápeme a tím, co tvrdí propaganda.
Z toho neplyne, že by všichni příslušníci mocenských elit nutně debilizaci unikali. Většina lidí se nechá debilizovat nebo aktivně debilizuje sama sebe, ať už příslušníky mocenské elity nejsou, nebo jsou.
Lidé, jejichž podíl na moci je malý, spolupracují na vlastní debilizaci s lidmi z mocenských elit už tím, že díky docilitě a omezené racionalitě zcela automaticky přijímají sociální nerovnost jako objektivní nezměnitelnou danost.
Dějiny dokazují, že lidské společnosti po všech katastrofách, válkách a revolucích vždy a všude znovu ustavily mocenskou pyramidu včetně elity.
Obojí se dělá debilizací, jež má řadu podob.
Čím vyšší je míra mocenské závislosti a posedlosti, tím vyšší je potřeba omezit v soutěži o zdroje vliv jiných mocenských elit stejně jako té části populace, jejíž podíl na moci je malý.
Kombinace mocenské pýchy s mocenskou závislostí se pak v kombinaci se skupinovou hloupostí může stát mocenskou posedlostí. Příslušníci mocenských elit nemusí, ale mohou být mocensky závislí i posedlí.
Lze si tedy představit vznik závislosti na moci, jež se podobá závislosti na alkoholu.
Ta je i jedním ze základních prvků výkonu moci.
Mnoho lidí pije alkohol, závislost na alkoholu se ale vyvine jen u některých. Složkou vývoje závislosti je slast.
Problémem je "patologická" moc, samoúčel, který se může projevovat syndromem mocenské pýchy neboli hybris syndromem popsaným na jednotlivých členech skupiny britských ministerských předsedů a prezidentů USA, kteří byli v úřadu v rozmezí let 1908-2008.
Na tom nemusí být nic špatného, moc a její výkon je součást chování všech sociálně žijících životů včetně lidí.
Nejjednodušší definice moci říká, že je možností přinutit někoho, aby udělal něco proti své vůli.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku